От 13 до 15 юни 2025 г. Фестивал на античното наследство „Орел на Дунава“ се проведе с най-амбициозното си издание – „Легионите на Мизия“, в три антични крепости на територията на три общини – Плевен /крепостта „Сторгозия“/, Гулянци /крепостта „Улпия Ескус“ при с. Гиген/ и Долна Митрополия /крепостта „Ад Путеа“ (Рибен)/. С. Рибен, община Долна Митрополия се включи за втори път в мащабната проява, чрез която гости на общината имаха възможност да се докоснат до античното наследство и да съпреживеят историята. Повече за фестивала и програмата в трите фестивални дни обявиха на съвместна пресконференция представителите на организаторите в лицето на проф. Стоян Проданов и д-р Стефан Проданов и представители на общините – участнички – за община Плевен кметът д-р Валентин Христов и председателят на Общинския съвет доц. д-р Иван Малкодански, за община Долна Митрополия – Петър Петров, председател на Общински съвет – Долна Митрополия, и за община Гулянци – кметът Лъчезар Яков.

Над 180 реенактори от България, Италия, Румъния, Сърбия, Испания и Великобритания бяха в община Долна Митрополия на 15 юни и  вдъхнаха живот на сцени от римската епоха. Фестивалът се проведе под мотото „По стъпките на легионите, в сърцето на Мизия“, като пресъздаде ключови моменти отпреди 1920 години. Гостите се срещнаха с античното наследство две хилядолетия назад с пресъздаването на ключови моменти чрез исторически възстановки, културни изяви, антична кухня, занимания за деца, римска артилерия, стрелба с лък и прашка, антична фехтовка и кавалерия.

Ателиетата и работилници работиха неуморно за всички малки и големи почитатели на историята в римския и варварския лагер, за да демонстрират, но и да дадат на всеки гост възможността да се включи в античните занаяти, сцени, игри и изкуства.

Фестивала приключи с епична битка между римляни и варвари, която предаде на публиката емоция и ги върна хиляди години назад.

Total Page Visits: 19 - Today Page Visits: 1